علت خرابی آسانسور چیست؟

علت خرابی آسانسور

میلیون‌ها نفر هر روز در محل کار، فروشگاه‌ها یا ساختمان‌های مسکونی  و تجاری برای جابه جا شدن بین طبقات ساختمان از آسانسور استفاده می کنند. در طول شبانه روز هزاران بار درب آسانسور باز و بسته خواهد شد به طور مسلم احتمال خراب شدن آسانسور نیز وجود دارد. اگر چه آسانسور به عنوان یک وسیله مدرن شناخته شده است  اما خرابی آسانسور می‌تواند برای ساختمان‌های چند مرتبه که در آن همه نمی‌توانند به استفاده از پله‌های طولانی تکیه کنند، کاملا فلج‌کننده خواهد بود و زندگی کردن در ساختمان را سخت تر خواهد کرد.

خراب شدن آسانسور طی یک سری از عوامل انجام می گیرد که عملکرد آسانسور را به طور کلی مختل خواهد کرد. ما در این مقاله به بررسی علت های خرابی آسانسور خواهیم پرداخت به شما پیشنهاد می کنیم برای دستیابی به اطلاعات درباره خراب شدن آسانسور محتویات این مقاله را از دست ندهید.

علل مختلف خرابی آسانسور

مانند هر ماشین دیگری، آسانسور نیز ممکن است تحت تاثیر یک سری از عوامل خراب شود به عنوان مثال مانند خراب شدن و پایین آمدن آسانسور از چاه یا گاهی اوقات یک آسانسور هنگام توقف با کف هم ردیف نمی شود و در نتیجه مسافران زمین می خورند و سقوط می کنند. برخی از مواقع درب های آسانسور با باز کردن یک چاهک بدون کابین دچار اختلال می شوند که ممکن است باعث سقوط فردی به داخل چاهک شود. این مشکلات در صورت خراب شدن آسانسور پیش خواهد آمد که صدمات جبران ناپذیری را ایجاد خواهد کرد.

عوامل خرابی آسانسور

  • قطعات بی کیفیت

گاهی اوقات قطعات به کار رفته در  آسانسور کیفیت خوبی ندارند و طی برخی از عوامل زود خراب خواهند شد به این نکته دقت داشته باشید که در صورت مشاهده خرابی آسانسور حتما از تعمیر کار متخصص و کار بلد کمک بگیرید به این خاطر که در صورت تعمیر آن بدون آگاهی داشتن از قطعات آسیب های جدی تری در آسانسور پیش خواهد آمد.

علت خرابی آسانسور

 

  • غلاف های فرسوده

اگرچه آسانسورها ماشین آلات پیچیده ای هستند، اما مکانیسم های ساده ای در هسته خود دارند، یعنی قرقره یا شیو که هردوی این دو قطعه تاثیر بسزایی در عملکرد درب آسانسور دارند. پس از سال‌ها کمک در بلند کردن اجسام سنگین در آسانسور، قیطون‌ها فرسوده می‌شوند، که می‌تواند در بیش از یک محور سواری پرفراز و نشیب ایجاد کند نه تنها ممکن است آسانسور از چاه بالا برود و راه اندازی شود، بلکه ممکن است از این طرف به سمت دیگر نیز کمی ناهموار باشد این شیارهای فرسوده نیاز به ترمیم یا تعویض کلی دارند.

  • کنسول های آسیب دیده

یکی از رایج‌ترین دلایل خرابی آسانسور، آسیب به کنسول است در واقع کنسول  مجموعه‌ای از دکمه‌هاست که حرکت آسانسور را کنترل می کند. طبیعتا فشار دادن بیش از حد دکمه‌ها به طور همزمان، یا در غیر موجب وارد آمدن آسیب های جدی تری به دکمه ها می شود که در برخی از مواقع با فشار دادن هر کدام از دکمه ها آسانسور هچ عملکردی در باز و بسته شدن درب از خود نشان نمی دهد.

  • خرابی موتور

در حالی که ساختمان ها برای جریان متناوب سیم کشی شده اند، برخی از موتورهای آسانسور همچنان از جریان مستقیم برای تامین برق آسانسورهای خود استفاده می کنند. این نیاز به مجموعه های موتور ژنراتور برای تبدیل AC به DC قبل از شروع آسانسور دارد.

با درگیر شدن قطعات متحرک بیشتر، به ویژه برس های کربنی، موتور آسانسور خراب می شود که این مشکل در ساختمان عملکرد آسانسور را به طور کلی مختل می کند.

  • آلودگی موتور

همانطور که موتور شما فرسوده می شود، ذرات کوچک فلزی را آزاد می کند این ذرات وارد روغن موتور می شوند و باعث از کار افتادن خود موتور می شوند.

آلودگی می تواند به روش های مختلف ظاهر شود اگر متوجه بوی ناگهانی و متعفن شدید در آسانسور شدید ممکن است از موتور آسانسور باشد . روغن کاری نادرست نیز می تواند منجر به آلودگی شود اگر از روان کننده نامناسبی استفاده می کنید، ذرات موجود در آن می توانند مشکلاتی را در آسانسور به وجود آورد. برای تعیین اینکه آیا مشکل آلودگی دارید، باید آنالیز روغن انجام دهید بهتر است نمونه های روغن را در سراسر سیستم آسانسور آزمایش کنید.

سطوح بالای برنز معمولا نشان دهنده ساییدگی دنده های آسانسور شماست و سطوح بالای آلومینیوم می تواند نشان دهنده سایش پمپ آسانسور باشد به همین  دلیل مشخص  کنید که آلودگی از کجا می تواند باشد در واقع مواد می توانند از چاه آسانسور شما به سیستم شما نشت کنند و باعث بروز مشکلاتی اعم از خرابی آسانسور شود.

  • درایو موتور نامناسب

درایو موتور شما سرعت آسانسور شما را کنترل می کند در واقع شرکت های نصب آسانسور درایو را مستقیماً روی موتور قرار می دهند. ناهماهنگی های کوچک می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر شل شدن شدن بلبرینگ را در پی داشته باشد در واقع با بروز این مشکل در بلبرینگ، درایو آسانسور می تواند سرعت موتور را خیلی سریع افزایش دهد و باعث افزایش سایش و پارگی شود در صورت افزایش و کاهش  سرعت آسانسور ممکن است درایو موتور شما ناهمتراز باشد و درایو دچار مشکل جدی تری شود.

  • قطع برق

قطع برق از جمله علت های خرابی آسانسور است که در صورت قطع شدن برق این احتمال وجود دارد که چراغ ها می توانند سوسو بزنند و خاموش شوند یا اینکه  درب ها ممکن است باز یا بسته نشوند و از مهمتر این که آسانسور ممکن است بین طبقات گیر کند و مسافران داخل کابین آن گیر کنند. قطعی برق می تواند ناشی از قطع برق باشد در واقع برخی از آسانسورها دارای سیستم باتری هستند، بنابراین می توانند در هنگام قطعی  برق کار کنند. از طرفی خرابی موتور نیز می تواند باعث قطعی برق آسانسور شود در واقع یک تغییر چشمگیر در ولتاژ می تواند موتور را در گیر کرده  و باعث از کار افتادن چراغ ها شود.

علت خرابی آسانسور

  • خرابی بلبرینگ

بلبرینگ بخشی از موتور آسانسور است که به موتور اجازه می دهد بدون ایجاد اصطکاک یا از دست دادن انرژی در اثر گرما بچرخد.

بلبرینگ ها می توانند شل شوند و موتور شما را تحت فشار قرار دهند از طرفی موتور شما می تواند شروع به لرزیدن کند که این امر به موتور آسیب بیشتری وارد می کند.

برای اینکه بفهمید بلبرینگ شما چگونه کار نمی کند، به صدایی که می دهد گوش دهید اگر وزوز یا غرش ایجاد کند، می تواند مشکلات زیادی داشته باشد. ممکن است تغییر شکل داده باشد، یا ممکن است روی محور خود قرار نگیرد

اگر صدای جیغ ایجاد کند، فاصله شعاعی آن بسیار زیاد است در واقع فاصله زمانی است که یک حلقه نسبت به دیگری حرکت می کند در زمانی که  فاصله خیلی دور باشد، ممکن است موتور نتواند به درستی بچرخد.اکثر قطعات خراب شده در آسانسور نیاز به تعویض دارند در صورتی که بلبرینگ شل شد، ممکن است قطعات نو را جایگزین قطعات فرسوده و کهنه کنید.

سخن پایانی

پس از نصب آسانسور، سیستم می تواند سالیان زیادی برای شما کار کند اما یک سیستم آسانسور نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارد تا با بروز برخی از مشکلات ، آسیب های جدی تری به قطعات آسانسور وارد نشود. در صورت آسیب دیدن قطعات، کل آسانسور می تواند متوقف شود و افراد در داخل کابین اسیر شوند و نتوانند در آسانسور به طبقه مورد نظر راه یابند. امیدواریم با ارائه این مقاله شما را در بررسی برخی از علت های خرابی آسانسور شما را یاری کنیم.

آسانسور گلبام صنعت پارس
ارسال دیدگاه