آسانسور کششی چیست و نحوه کار آن  چگونه است؟

آسانسور کششی

فناوری آسانسور در طول سال‌ها رشد چشمگیری داشته است، اما آسانسور کششی یک عنصر اصلی در این صنعت بوده‌اند که هیچ نشانه‌ای از عقب ماندن از تجهیزات روز دنیا را نشان نمی‌دهند. با مصرف برق کمتر نسبت به آسانسور هیدرولیک و سرعت های نسبتاً بالا، آسانسورهای کششی خود را به عنوان یک سرمایه گذاری ارزشمند در سطح تجاری و مسکونی ثابت کرده اند. آنها بر روی یک سیستم طناب و قرقره با یک وزنه تعادل در انتهای چیزی که معمولاً یک طناب فولادی است کار می کنند در واقع آنها به دور شیارهایی حلقه می‌شوند که توسط یک موتور الکتریکی می‌چرخند. در ادامه با ما همراه شوید تا به معرفی این مدل از آسانسور بپردازیم.

آسانسور کششی چیست؟

آسانسور کششی به  نام های نظیر بالابر کابلی، بالابر وزنه تعادل یا بالابر طناب نیز اطلاق می شود. اجزای اصلی بالابر کششی عبارتند از:

 • کابل یا طناب
 • یک قرقره یا قرقره
 • وزنه تعادل
 • موتور

برخی از آسانسورهای کششی دارای چرخ دنده هایی بین موتور و شیو هستند که آسانسور چرخ دنده و برخی دیگر فقط موتور را مستقیماً به چرخ دنده متصل می کنند  که آسانسور بدون دنده نام دارند.

نحوه کار آسانسور کششی

آسانسور کششی یک سیستم ساده است در واقع یک موتور به یک قرقره دندانه دار وصل می شود که طناب یا کابلی روی آن حلقه شده است طناب از یک طرف به وزنه تعادل آسانسور و از طرف دیگر به کابین متصل می شود.

هنگامی که آسانسور به یک طبقه فراخوانی می شود، موتور شیار را می چرخاند این موتور می تواند در هر دو جهت حرکت کند در واقع یکی ماشین آسانسور را به سمت بالا حرکت می دهد و دیگری آن را پایین می آورد.

با بالا رفتن کابین آسانسور، وزنه تعادل کاهش می یابد  و بالعکس. وزنه تعادل به این معنی است که فشار کمتری به موتور و کل سیستم وارد می شود، به این معنی که برای حرکت دادن کابین آسانسور به بالا یا پایین، نیروی کمتری لازم است. این شبیه به اره برقی است در واقع اگر فقط یک نفر روی اره برقی باشد، انرژی بسیار بیشتری برای رسیدن به بالا نیاز دارد، در حالی که تعادل بین دو نفر این کار را آسان تر می می کند.

Traction elevator 3 - آسانسور کششی چیست و نحوه کار آن  چگونه است؟

 

انواع آسانسور کششی

آسانسور بخش مهمی از طراحی ساختمان  مسکونی یا تجاری  است. اما کدام نوع آسانسور را باید انتخاب کنید؟ در این قسمت از متن با چند نوع اصلی از آسانسور آشنا خواهید شدانواع متنوعی از اسانسور در بازار موجود است که به این شکل دایره انتخاب طیف گسترده ای دارد اما بسته به نوع مکانیزم بالابر مورد استفاده، آسانسورها را می توان به ۵ نوع طبقه بندی کرد.

آسانسور مسافری

آسانسور مسافری به هر آسانسوری گفته می شود که برای جابه جا کردن افراد بین طبقه های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این آسانسورها بسته به کاربری آسانسور می توانند از نظر اندازه، سرعت و گزینه های داخلی بسیار متفاوت باشند.

آسانسور سرویس خدمات بهداشتی و درمانی آسانسور جهت خدمات رسانی

یک آسانسور خدماتی در بسیاری از ساختمان‌های تجاری یافت می‌شود و برای حمل و نقل کالا از طریق ساختمان‌ها توسط کارمندان در نظر گرفته شده است، مانند کارکنان خانه‌داری که گاری‌های نظافت را از طریق هتل جابجا می‌کنند. از آسانسورهای خدماتی برای جابه جا کردن بیماران در بخش های مختلف استفاده می شود.برای مطابقت با الزامات کد، این آسانسورها معمولاً قوی‌تر و عمیق‌تر از آسانسورهای مسافربری استاندارد هستند، بنابراین می‌توانند موارد بزرگ‌تر را در ساختمان حرکت دهند.

آسانسور باربری

آسانسور باربری برای جابجا کردن بارهای بسیار سنگین از جمله محموله های سنگین، اتومبیل در ساختمان های صنعتی استفاده می شود. این آسانسورها برای حمل و نقل مسافر در نظر گرفته نشده‌اند و برای تحمل شرایط کاری سخت‌تر طراحی شده‌اند، به همین دلیل است که فضای داخلی آن‌ها به جای فضای داخلی جذاب‌تر، بر طراحی مستحکم، با دیوارها و کف‌های فولادی سنگین تمرکز دارد.

روش مهم دیگری که نوع ساختمان بر طراحی آسانسور تأثیر می گذارد، انتخاب بهترین سیستم  آسانسور  است. درک اصطلاحات بین انواع مختلف سیستم های بالابر آسانسور به شما کمک می کند تا مشخص کنید کدام مدل یا نوع آسانسور ممکن است مناسب ساختمان شما باشد.

آسانسورهای هیدرولیک: این آسانسورها پیچیدگی کمتری نسبت به آسانسورهای کششی دارند و از این رو برای ساختمان‌ها و موسسات کم تردد یا کم‌مرتبه ایده‌آل هستند. این آسانسورها با استفاده از یک سیستم هیدرولیک، کابین آسانسور را در مقابل گرانش به سمت بالا فشار می دهند در حالی که کابین تحت کشش گرانش پایین می آید.

آسانسورهای کوهنوردی

اینها خودبالا هستند و از نیروی محرکه خود برای صعود استفاده می کنند. این پیشرانه در صورت وجود موتور احتراقی یا الکتریکی در اسانسور انجام می شود. از این مدل ااسنسورها در دکل ها و برج ها استفاده می شود تا بهتر بتوان به قسمت های سازه دسترسی داشت.

آسانسور پنوماتیکی

همانطور که از نام این آسانسورها پیداست از خلاء و سوپاپ برای حرکت کابین به سمت بالا و هوا به جای جاروبرقی برای به سمت پایین استفاده می شود با این حال، این آسانسورهایی با ظرفیت کم هستند.

کاربرد آسانسور کششی

کاربرد آسانسور چیست؟ در جواب این سوال باید بیان کنیم که آسانسور سکویی است که  به صورت باز و محصور برای جابجایی افراد یا بار به صورت عمودی، از یک طبقه به طبقه دیگر در یک ساختمان استفاده می شود. آسانسورها جزء تجهیزات مهم و ضروری در ساختمان بلند تجاری یا مسکونی هستند. این روزها آسانسور ازجمله مواردی هستند که به عنوان یک الزام قانونی در ساختمان های جدید با چندین طبقه بکار گرفته می شوند.

کاربرد آسانسور ایمنی چیست؟

دستگاه ایمنی آسانسور بخشی مهمی از  آسانسور است که به طور ایمنی کار می کند و برای محافظت کردن افراد  از آسانسور استفاده می شود وظیفه اصلی دستگاه ایمنی آسانسور توقف کابین آسانسور و نگه داشتن کابین آسانسور در ریل راهنمای آسانسور در مواقع اضطراری است.

انواع مختلفی از آسانسورها به دلایلی وجود دارد. برخی برای ساختمان های کوچکتر بهتر هستند در حالی که برخی دیگر برای حمل و نقل بلند طراحی شده اند. به عنوان دو مورد از رایج‌ترین سیستم‌هایی که امروزه در ساختمان‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند،

آسانسورها یا بالابرها، که معمولاً به آنها گفته می شود، نوعی حمل و نقل عمودی است که عمدتاً برای جابجایی بین طبقات متعدد در بلندمرتبه ها و آسمان خراش ها استفاده می شود. از اسانسور برای جابه جا کردن کالاها و افراد بین طبقات مختلف ساختمان استفاده می شود علاوه بر این در کشتی های بزرگ نیز آسانسور دیده می شود. در واقع امروزه آسانسورها به ابزاری ضروری برای ساختمان‌های بلند و دیگر ساختمان‌های بزرگ تبدیل شده‌اند تا برای افراد دارای مشکلات حرکتی  بهتر از جمله ویلچر راحت تر بتوانند در بین طبقات جابه جا شوند.

اجرای آسانسور کششی

اصل اساسی در پشت کارکرد آسانسور، حرکت هماهنگ کابل های کششی و یک سیستم وزنه تعادل مربوطه در جهت مخالف است. بنابراین هنگامی که کابل های کششی به سمت بالا حرکت می کنند، وزنه های تعادل مانند بالابر و غیره در جهت مخالف حرکت می کنند به طور کلی این سیستم توسط پمپ سیال هیدرولیک و موتورهای الکتریکی تغذیه می شود.

kesheshi elevator 300x228 - آسانسور کششی چیست و نحوه کار آن  چگونه است؟

 

مزایای آسانسور کششی

آسانسور کششی در عین سادگی دارای ساختاری است که با هماهنگی هم پیش می روند این طرح به جای تجهیزات هیدرولیک از ماشین دنده ای، طناب ها و وزنه های تعادل استفاده می کند. ریل های راهنمای اصلی در هر طرف خودرو نصب شده اند و یک جفت ریل وزنه تعادل اضافی در یک طرف یا در عقب قرار دارد. دستگاه چرخ دنده، همراه با تجهیزات محرک مربوطه، عموماً در بالای بالابر در یک اتاق ماشین پنت هاوس قرار دارد. در برخی شرایط محدود، می توان آن را در کنار راهرو در یک فرود پایین تر قرار داد در واقع این آرایش  به عنوان کشش زیرزمین نامیده می شود.

 • آسانسور کششی برای منتقل کردن خودروهای کم ظرفیت مناسب است.
 • جابه جایی تقریباً نامحدود  بوده و از کف امکان پذیر است.
 • راندمان توان بیشتری نسبت به کاربردهای هیدرولیکی دارد.
 • سرعت ماشین به طور قابل توجهی بالاتر از طرح های هیدرولیک است.

معایب آسانسور کششی

 • هزینه مواد به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از کاربردهای هیدرولیک است.
 • ملاحظات ساختاری ساختمان وجود دارد زیرا آسانسور توسط بالای راهرو پشتیبانی می شود
 • هزینه نگهداری آسانسور به طور کلی بیشتر از آسانسورهای هیدرولیک است.
 • زمان چرخه ایمن سازی بسته بندی مواد و نصب آن به طور کلی طولانی تر از آسانسورهای هیدرولیک است.

سخن پایانی

آسانسور کششی یک سیستم ساده است در واقع یک موتور به یک قرقره دندانه دار وصل می شود که طناب یا کابلی روی آن حلقه شده است طناب از یک طرف به وزنه تعادل آسانسور و از طرف دیگر به کابین متصل می شود.هنگامی که آسانسور به یک طبقه فراخوانی می شود، موتور شیار را می چرخاند این موتور می تواند در هر دو جهت حرکت کند در واقع یکی ماشین آسانسور را به سمت بالا حرکت می دهد و دیگری آن را پایین می آورد.

آسانسورها وجه اشتراکی با دیگر فناوری‌های حیاتی اما غیرقابل چشم پوشی در زندگی ما دارند همان طور که وجود هر امکاناتی در ساختمان برای راحت زندگی کردن ضروری می باشد استفاده از آاسنسور در ساختمان جهت جابه جا کردن افراد و کالاها نیزبسیار ضروری می باشد.

کشف آسانسور مزیت بزرگی برای بشر بود زیرا امکان جابجایی مسافران و کالاها را در بین سطوح مختلف ساختمان بدون تحمیل هیچ گونه فشار فیزیکی فراهم می کرد و  هنوز هم  به عنوان یک دستگاه بسیار کارآمد مورد استفاده قرار می گیرد.

آسانسور گلبام صنعت پارس
ارسال دیدگاه