آرام بند و دیکتاتور آسانسور | قیمت + خرید

دیکتاتور آسانسور (آرام بند)

در آسانسورهای کششی و آسانسور های گیربکسی که درب آنها لولایی است قطعه‌ای به نام دیکتاتور یا آرام بند وجود دارد که در بالای درب های لولای واقع شده است. دیکتاتور آسانسور کمک می کند که درب آسانسور به آرامی بسته شود هرچند که شما درب را محکم ببندید. در واقع وظیفه مهم دیکتاتور آسانسور این است که از به شدت بسته شدن درب آسانسور جلوگیری می کند، وظیفه ی دیگر درب آسانسور این است که روی درب فشار وارد می کند تا به طور کامل بسته شود. غالبا درب‌ها آسانسور یک آرام بند یا دیکتاتور دارند اما در صورتی که عرض درب آسانسور بیشتر از ۱۲۰ سانتیمتر باشد مانند درب آسانسور های بیمارستانی از دو آرام بند یا دیکتاتور استفاده می‌شود. بنابراین همانطور که از نام این قطعه پیدا است وظیفه آرام بستن درب آسانسور را بر عهده دارد. ما در این مقاله در مورد دیکتاتور آسانسور یا آرام بند صحبت می‌کنیم و اطلاعات لازم در مورد این قطعه آسانسور را در اختیار شما قرار می دهیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دیکتاتور آسانسور چیست؟

دیکتاتور وسیله ای مکانیکی است که در بالای درب آسانسور قرار می‌گیرد و باعث میشود درب آسانسور به آرامی و بصورت کامل بسته شود. در واقع در آسانسورهای که درب آن ها از نوع درب لولایی است یک فنر بسیار قوی در داخل لولای درب وجود دارد که باعث می شود در به صورت خودکار و با سرعت زیادی بسته شود که این امر باعث آسیب رساندن به چهارچوب درب، قفل و دیگر قطعات آسانسور می‌شود؛ به همین خاطر از قطعه ای به نام دیکتاتور یا آرام بند استفاده می‌کنند که باعث کاهش سرعت بسته شدن درب آسانسور میشود و از آسیب رساندن به قطعات آسانسور جلوگیری می کند. آرام بند های آسانسور معمولاً از جنس آهن و فلز ساخته می شوند تا بتوانند نیروی وارد بر آنها را تحمل نمایند و با وجود اینکه ساده به نظر می‌رسند اما اجزای آنها برخلاف ظاهر ساده آنها اصلا ساده نیست. دیکتاتور ۴۰ جزء دارد که مهمترین آنها عبارتند از مخزن، روغن سیلندر، پیستون کوچک و یک چرخ غلتان. در داخل آرام بند هایی که سیلندر وجود دارد که درون آن روغن تعبیه شده است با فشار روغن ضرباتی که به در زده میشود گرفته می شود. دیکتاتور آسانسور یا آرام بند ها دارای دو پیچ هستند که رام بند را تنظیم می کنند. خوب است بدانید که چرخ غلتان دیکتاتور آسانسور از جنس پلاستیک نرم باشد بهتر است زیرا این امر باعث می شود که هنگام بسته شدن درب آلودگی صوتی ایجاد نکند. علاوه بر اینها تعداد زیادی پایه فلزی برای نصب قطعات روی آرام بند و نصب خود آرام بند روی درب وجود دارد طراحی دیکتاتور آسانسور بر اساس گواهینامه های استاندارد TESk،CE است.

دیکتاتور آسانسور (آرام بند)

نحوه نصب، تنظیم و سرویس آرام بند آسانسور

بهترین کار این است که نصب آرام بند ها را به متخصصین و تکنسین های حرفه ای و پردازید. ما در این بخش از مقاله در مورد نحوه تنظیم و نصب دیکتاتور درب آسانسور صحبت می کنیم و به طور کامل توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد.
برای نصب آرام بند ها در بالای درب های لولایی توسط شرکت سازنده درب، محلی برای نصب دیکتاتور معین شده است. دو عدد پیچ وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان دیکتاتور را روی درب نصب نمود. برای تنظیم آرام بند درب آسانسور بر روی دیکتاتور آسانسور و در انتها میله پیستون یک پیچ را برای تنظیم سرعت باز و بسته شدن دیکتاتور قرار دارد که توسط یک آچار آلن یا پیچ گوشتی دوسو تنظیم میشود. این پیچ تنظیم سرعت روغن خروجی از پیستون را تنظیم میکند برای آرام تر بسته شدن درب پیچ را در جهت عقربه های ساعت و برای سریعتر بسته شدن در پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخانیم. بعد از تنظیم کردن آرام بند آسانسور حتماً باید پیچ تنظیم کننده را محکم ببندید زیرا در غیر این صورت تنظیمات انجام شده به هم میریزد. نکته ی مهمی که در سرویس دهی دیکتاتور درب آسانسور باید مورد توجه قرار دهید این است که در فصل زمستان روغن هیدرولیک موجود در دیکتاتور آسانسور سفت میشود و باعث می‌شوند درب آسانسور به سختی و با شدت بسته شود که می تواند باعث ناراحتی و کلافگی کاربران آسانسور شود، در تابستان روغن بسیار روان می شود باعث می شود در با سرعت و زود بسته شود لذا برای جلوگیری از این مشکلات حتماً لازم است در سال دو بار دیکتاتور آسانسور توسط سرویس کار تنظیم شود؛ برای سرویس دهی دیکتاتور درب آسانسور حتما به متخصصین و تکنسین ها های حرفه ای که با قطعات آسانسور و قطعات درب لولایی آسانسور آشنا هستند مراجعه کنید.‌ دیکتاتور آسانسور یکی از قطعات مصرفی آسانسور است که به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهد و مانند سایر قطعات و لوازم جانبی آسانسور نیاز به تعویض دارد در آسانسور ها معمولاً اگر درب باز باشد برای برای جلوگیری از سقوط افراد داخل چاهک آسانسور آسانسور حرکت نمی کند. در صورت خرابی دیکتاتور درب لولایی، درب آسانسور به طور کامل بسته نمی شود و آسانسور حرکت نمی‌کند لذا اگر درب آسانسور بسته نمی شود بهتر است تنظیم و تعویض این قطعه را جدی بگیرید.

علائم خرابی دیکتاتور آسانسور

همانطور که گفتیم دیکتاتور یا آرام بند آسانسور یکی که از قطعات درب های لولایی آسانسور است که به مرور زمان خراب میشود و نیاز به تعویض دارد. اما از کجا بفهمیم که دیکتاتور آسانسور خراب شده است؟ در واقع چه علائمی نشان دهنده خرابی دیکتاتور آسانسور است؟ در ادامه علائم خرابی دیکتاتور آسانسور را شرح می دهیم:
روغن آرام بند یا دیکتاتور آسانسور: همانطور که گفتیم روغن دیکتاتور آسانسور در زمستان سفت شده و باعث می شود که درب آسانسور به سختی بسته شود و در تابستان باعث افزایش سرعت بسته شدن درب آسانسور میشود‌. در ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که آسانسور در تابستان حتی بدون دست در لمس و به صورت خودکار باز و بسته شود یا برعکس در زمستان سفت شده و نه تنها به راحتی باز نمیشود بلکه برای باز کردن آن باید فشار زیادی را به کار برد؛ این اتفاقات به دلیل روغن موجود در سیلندر آرام بند ها است که با تغییر گرما و حرارت آن تغییر حالت میدهد برای رفع این مشکل حتماً باید دیکتاتور یا آرام بند آسانسور را به موقع سرویس دهی کنید بهترین زمان برای سرویس دهی و تعویض روغن موجود در سیلندر آرام بند ها هر ۶ ماه یکبار و دو در واقع دو بار در سال است.
شل شدن پیچ دیکتاتور آسانسور: مشکل دیگری که برای دیکتاتوریا آرامبند آسانسورها به وجود می‌آید این است که بعد از گذشت مدتی پیچ ها شل شده و یا به عبارت دیگر دچار کم کاری می شوند. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که آرام بند توانایی قبل را در حفظ درب آسانسور ندارد، برای رفع این مشکل نیازی نیست هزینه زیادی صرف کنید چرا که تعمیر آن خیلی سخت نیست، می توانید با یک مهندس حرفه ای تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند چگونه پیچ را عوض کنید یا آن را تعمیر نمایید.
نکته دیگری که می توانید برای جلوگیری از خرابی دیکتاتوری آرام بند آسانسور مورد توجه قرار دهید این است که هیچ گونه وسیله ای را در لابلای درب های آسانسور قرار ندهید. آسانسورها سنسورهایی دارند که به وجود هرگونه وسیله در لابلای در به آنها واکنش نشان می دهند و مانع از بسته شدن درب آسانسور می‌شود و همچنین نزدیکی و تکیه دادن به درب کابین در حال حرکت خودداری نمایید.

معایب دیکتاتور آرام بند آسانسور

درب های لولایی آسانسور از انواع درب های قدیمی آسانسور است که در آسانسورها که فضای محدودی را پوشش می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد و با اینکه جنس درب ها قدیمی هست، یکی از پرکاربردترین درب های مورد استفاده در آسانسورهای امروزی هم میباشد. درب های آسانسور در ابعاد ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتر طراحی و تولید می‌شوند. درب های لولایی آسانسور در کنار مزیتی که دارند به سختی باز می شوند و از نظر نیروی مکانیکی لازم و عدم کاربرد صحیح برای افراد معلول و کودکان و سالمندان و زمان بر بودن عملیات باز و بسته شدن درب دارای نقص می باشند. نصب آرام بند بر روی درب های لولایی آسانسور باعث می‌شود که برخی از این معایب و مشکلاتی که در استفاده از درب های لولایی آسانسور وجود دارد رفع شود چرا که باعث آرام بسته شدن درب لولایی آسانسور و کاهش شدت آن می شود. دیکتاتور یا آرام بند انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

انواع دیکتاتور یا آرام بند درب آسانسور

لوازم جانبی آسانسور در سال های گذشته از خارج از کشور وارد می شد در حال حاضر به دلیل تحریم های همه جانبه علیه ایران این قطعه در بازارهای کشور ما وجود ندارد. با توجه به تحریم های همه جانبه تولیدکنندگان واردکنندگان به فکر تولید مشابه خارجی این قطعه افتاده اند لذا دیکتاتور و آرام بند درب آسانسور ایرانی در برندهای مختلف در بازار وجود دارد و در حال حاضر نیاز به واردات آرام بند احساس نمی شود. نمونه های دیکتاتور آسانسور خارجی شامل آرام بند درب آسانسور جان لیفت، دیکتاتور آسانسور اونسا و دیکتاتور آسانسور فوپا است البته دیکتاتورهای آسانسور اونسا ایرانی،دیکتاتور آلیفت و آرام بند و دیکتاتور سپاهان از بهترین دیکتاتور های داخلی هستند که با کیفیت بالا در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرند.درب های آسانسور به خصوص درب های طبقه ی همکف به تعداد زیاد باز و بسته می شوند لذا استفاده از آرام بند های با کیفیت می تواند طول عمر درب ها را افزایش دهد.

دیکتاتور آسانسور (آرام بند)

عمر مفید دیکتاتور آسانسور چقدر میباشد؟

در برخی از انواع آسانسور ها مانند آسانسور های بیمارستانی که عرض درب آنها بیشتر از ۱۲۰ سانتی متر است باید دو آرامبند بر روی آنها نصب شود. آرام بند یا دیکتاتور آسانسور هم مانند سایر اجزای آسانسور طول عمر دارد و عمر مفید آن در صورتی که از آن به شیوه صحیح استفاده شود بین ۵ تا ۷ سال خواهد بود. اگر دیکتاتور آسانسور خراب است باید آن را تچ تعویض کنید در قسمت بالا علائم و نشانه هایی که نشان می‌دهد دیکتاتور آسانسور خراب است را بیان کردیم. با توجه به آن علائم و سرویس دهی منظم دیکتاتور آسانسور هر شش ماه یکبار عمر مفید دیکتاتور یا آرام بند آسانسور افزایش می یابد.

استانداردهای مورد استفاده در تولید و استفاده از دیکتاتور آسانسور

دیکتاتور آسانسور از آن دسته از قطعات آسانسور است که بعد از خراب شدن قابل تعمیر نیست و باید به طور کامل تعویض کنید و یک نمونه جدیدی از دیکتاتور بر روی درب لولایی آسانسور نصب نمایید. خرابی دیکتاتور آسانسور باعث بروز اختلال در سرعت باز و بسته شدن درب آسانسور می شود. چنانچه در موتور آسانسور اختلال ایجاد شود آسانسور قادر به حرکت نخواهد بود و در نتیجه آسانسور هشدار باز بودن درب آسانسور را نشان می دهد. در ساخت و طراحی دیکتاتور آسانسور باید یک سری استانداردها به کار گرفته شود و دوره های سرویس دهی و تعویض آن هم به خوبی انجام شود. به طور کلی دیکتاتور آسانسور به طور کامل ایمنی را در آسانسور برقرار می کند و خطر سقوط کابین اثر باز ماندن درب را کاهش میدهد.

اطلاعات بیشتر ...

نمایش یک نتیجه